Ostatnio dodane:

Linki:

uhkc logo

 

peremyszl logo

 

wroclaw logo

 

seminar logo

 

logo dyven svit

 

kul

 

katechetyka

 

Bazylianie

Jak oni śpiewają!

Plakat Nowicanto Od 20 sierpnia w ośrodku „Sarepta” w Nowicy trwają warsztaty śpiewu chóralnego „Nowicanto”, w których udział bierze blisko 40 osób z Polski i z Ukrainy. Celem spotkania jest doskonalenie umiejętności wokalnych młodzieży, integracja uczestników i wymiana doświadczeń. Zwieńczeniem wspólnej pracy będą koncerty, które odbędą się w Krynicy-Zdroju i w Nowicy.

V 790CUczestnicy

W warsztatach w Nowicy uczestniczy chór „Śladami Cherubimów” z parafii Wiry, Nadii, Lubowy i ich matki Sofii ze Lwowa oraz chórzyści z parafii greckokatolickich z Polski, związani z Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” z siedzibą w Krynicy-Zdroju. Przychodzą także okoliczni mieszkańcy zajmujący się śpiewem w swoich parafiach. Prawie wszyscy uczestnicy są grekokatolikami, ale są też rzymscy katolicy.

Nauka wzajemna

Pomysł na wspólną naukę śpiewu zrodził się już dawno, ale dopiero wiosną udało nam się złożyć projekt wymiany młodzieży w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ - mówi Piotr, jeden z organizatorów. W połowie lipca okazało się, że projekt uzyskał dofinansowanie. Podczas spotkania prowadzone jest doskonalenie śpiewu w ramach tzw. edukacji pozaformalnej, rówieśniczej. Młodzi ludzie z obu stron granicy uczą się nawzajem, dzielą się swoimi umiejętnościami: jedni uczą emisji głosu, inni prowadzą gimnastykę, jeszcze inni prowadzą próbę chóru albo uczą solfeża, czyli czytania nut. To smutne, że w Polsce nauka muzyki w szkołach prowadzona jest generalnie na niskim poziomie – kontynuuje Piotr. Warsztaty Nowicanto stanowią próbę uzupełnienia niedostatków szkolnej edukacji muzycznej.

V 6527Koncerty

Ważnym elementem warsztatów Nowicanto jest popularyzacja efektów wspólnej pracy młodzieży z obu krajów. Dlatego na zakończenie uczestnicy dadzą dwa koncerty: pierwszy odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia 2016 r. o godz. 18.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju. Krynicka cerkiew ma doskonałą akustykę – tłumaczy Natalia - dlatego chcemy zaśpiewać właśnie tam, aby dobrze siebie poczuć, a także żeby koncert nagrać. Drugi koncert będzie miał miejsce następnego dnia, w niedzielę, 28 sierpnia 2016 r. w Nowicy, ok. godz. 13.30, podczas odpustu przy kaplicy Zaśnięcia Bogurodzicy, przy której znajduje się ośrodek „Sarepta”. Dodatkowo uczestnicy warsztatów poprowadzą wspólny molebeń do Bogurodzicy i śpiew podczas odpustowej Boskiej Liturgii. Repertuar warsztatów i koncertu został wybrany wspólnie przez reprezentantów obu grup. Umówiliśmy się wcześniej, że mają to być pieśni ku czci Bogurodzicy, ze względu na święto Zaśnięcia, które przypada na koniec naszych warsztatów – tłumaczy Chrystia, liderka chóru ze Lwowa. Warto wybrać się do Krynicy lub Nowicy, żeby przekonać się, jak oni śpiewają!

Koncerty uczestników warsztatów Nowicanto
Krynica-Zdrój cerkiew greckokatolicka Świętych Piotra i Pawła 27.08.2016 r 18.00
Nowica ośrodek "Sarepta" 28.08.2016 r. 13.30

Logo Nowicanto

Projekt Nowicanto odbywa się przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+

Sarepta - podziel się!

14 PodzielSie Obrazek PL

Sarepta logo